Świat Mikołaja - logo kontakt@swiatmikolaja.pl kontakt@swiatmikolaja.pl +48501931006 +48 501 931 006

Dlaczego dajemy prezenty pod choinkę? Czyli o tradycji obdarowania prezentami świątecznymi

dlaczego daje sie prezenty na Boże Narodzenie

Zwyczaj świątecznego obdarowywania bliskich upominkami jest niezwykle miły, jednak wiele osób nie wie, skąd pochodzi. Odpowiedzi na pytanie, co symbolizują prezenty na Boże Narodzenie oraz dlaczego dajemy prezenty w Wigilię szuka się zazwyczaj w okresie świątecznym, by jak najlepiej poznać obowiązującą w wielu domach tradycję. Jeśli zastanawiasz się, jakie znaczenie ma prezent, kto zostawia go według popularnych wierzeń oraz dlaczego upominki umieszcza się pod choinką, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Dlaczego w święta dajemy prezenty?

Świąteczny czas skłania do refleksji, zadumy. Wiele osób poszukuje wtedy odpowiedzi na ważne pytania oraz sposobu, by okazać swoim najbliższym miłość, przywiązanie oraz wdzięczność za to, że są obecni w ich życiu. Dotyczy to także pracodawców, którzy drobnymi upominkami mogą podziękować swoim pracownikom za cały rok wspólnego podejmowania się angażujących zadań, radzenia sobie z przeciwnościami oraz nieustannego rozwoju. To, dlaczego dajemy prezenty i jakie mają one znaczenie jest niezwykle symboliczne. Według niektórych teorii przyjmuje się, iż zwyczaj obdarowywania innych wywodzi się od Mędrców ze Wschodu, którzy przybieżeli do Betlejem, by złożyć Jezusowi cenne dary.

Inni jednak uważają, że za genezą tej tradycji stoi opowieść o biskupie Mikołaju, potomku bogatej rodziny, żyjącym na przełomie III i IV wieku. To właśnie on, obdarowując chorych, ubogich, bezdomnych i potrzebujących jedzeniem lub przedmiotami codziennego użytku, stał się symbolem dobra oraz dzielenia się, a także pierwowzorem Świętego Mikołaja – obecnie przedstawianego jako pulchnego staruszka z białą brodą w czerwonym ubraniu, którego uwielbiają wszystkie dzieci.

dlaczego dajemy prezenty

Co symbolizują prezenty na Boże Narodzenie?

Zarówno dorosłych, jak i dzieci, cieszą prezenty na Boże Narodzenie. Tradycja ta w Polsce obecna na stałe od XVIII wieku. Pozwala ona poczuć magię świąt oraz cofnąć się do czasów beztroskiego dzieciństwa, gdy każdy wierzył w istnienie Świętego Mikołaja bądź innych istot, które zajmowały się roznoszeniem podarunków w wigilijną noc. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, dlaczego dajemy prezenty w Wigilię? Dlaczego akurat w tę noc, tuż po tym, gdy na niebie wzejdzie pierwsza gwiazdka? Tradycja ta niewątpliwie nawiązuje do Jezusa. Niektóre osoby uznają jego narodziny za wielki prezent i pierwszy krok prowadzący do zbawienia. Z kolei w innych rodzinach, chcąc upamiętnić Trzech Królów, którzy przybyli do stajenki by złożyć dzieciątku dary, upominki wręcza się nie 24 grudnia, lecz dopiero 6 stycznia.

Prezenty na Boże Narodzenie – popularna tradycja w Polsce i na całym świecie

Wiesz już, co symbolizują prezenty na Boże Narodzenie i skąd wywodzi się tradycja ich wręczania. Warto jednak dowiedzieć się także, kto je przynosi. Poza uwielbianym przez dzieci Świętym Mikołajem, w wielu regionach Polski uznaje się, iż upominki dostarczane są przez inne kojarzone ze świętami postacie. Należy do nich między innymi Gwiazdor – starzec na wzór Świętego Mikołaja, który skrywa się za futrami, Śnieżynka bądź Gwiazdka, która schodzi z nieba by dać prezenty dla dzieci, a nawet sam mały Jezusek! Za naszą wschodnią granicą popularnym gońcem, który daje prezenty jest Dziadek Mróz z zamarzniętą siwą brodą oraz krzaczastymi brwiami, zaś na zachodzie spotkać się można z opiniami, iż w skarpetach dary zostawiają elfy lub krasnoludki.

Choinka – dlaczego umieszcza się pod nią prezenty?

dlaczego dajemy prezenty w wigilie

Za tradycją dzielenia się radościom i obdarowywania bliskich upominkami stoi wiele historii. Nie istnieje więc jedna teoria, która jasno mówi, dlaczego daje się prezenty pod choinkę. Jako symbol odrodzenia i nowego życia, bożonarodzeniowe drzewko wnoszone jest do domu i ozdabiane mnóstwem przyciągających wzrok dekoracji, pachnącymi plastrami jabłek i pomarańczy, bombkami lub własnoręcznie przygotowywanymi ozdobami. Choć sama tradycja strojenia choinki oraz jej obecność w domu jest dla wielu osób znakomitym zwyczajem, układane pod nią podarki potęgują niepowtarzalną atmosferę świąt. odbywa się 24 grudnia. Nie wszyscy jednak praktykują ich otwieranie w tym dniu. W niektórych rodzinach z odpakowaniem upominków czeka się do Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia i otwiera je z samego rana.

Jakie znaczenie dla Twoich najbliższych ma prezent?

Prezent na Boże Narodzenie dla wielu osób jest swojego rodzaju podziękowaniem za wspólnie spędzony rok i okazją do pokazania, iż pamiętają oni o swoich najbliższych. Ta piękna tradycja cieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy czują się docenieni. Składane pod choinką prezenty nie muszą być jednak drogie, by były wartościowe. W święta liczy się pamięć i gest, dlatego nawet drobny upominek ucieszy drugą osobę.
Tak samo, jak w domu, tak i w pracy, warto doceniać osoby, z którymi na co dzień się spotykasz i spędzasz większą część swojego dnia. Właśnie dlatego wiele firm stawia na symboliczne podarunki, podziękowania i decyduje się na zamówienie gotowych paczek świątecznych dla pracowników, dostępnych w asortymencie firmy Świat Mikołaja. Dzięki terminowej realizacji zleceń oraz wysokiej jakości obsługi możesz mieć pewność, że zamawiane upominki dotrą na czas, by partnerzy biznesowi, klienci i współpracownicy mogli cieszyć się prezentem podarowanym podczas firmowej Wigilii lub paczką znalezioną pod choinką!

Przeczytaj na naszym blogu

Gotowe paczki świąteczne – dlaczego to dobry pomysł?

Tradycja wręczania podarunków w święta Bożego Narodzenia jest już na stałe zakorzeniona w kulturze i obecna tak samo w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wiele firm w dzisiejszych czasach decyduje się na podarowanie współpracownikom lub ich dzieciom większych bądź mniejszych upominków, symbolizujących troskę oraz wyrażających podziękowanie za wspólnie spędzony rok, pełen zawodowych wyzwań. Gotowe paczki […]

Czytaj więcej
Paczki świąteczne a podatki i fundusz ZFŚS

Paczki świąteczne dla pracowników to współcześnie standard w wielu zakładach pracy. Jako przedsiębiorca z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób je rozliczać. Kiedy za paczki można zapłacić z ZFŚS? Jak wygląda kwestia odprowadzania podatku za tego typu upominki dla pracownika? Sprawdź! Pieniądze na święta z ZFŚS – co obejmuje Fundusz Świadczeń Socjalnych? ZFŚS, czyli Zakładowy […]

Czytaj więcej
Prezenty dla klientów a podatek dochodowy? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wręczanie upominków stanowi popularną strategię wizerunkową przedsiębiorców, chcących umocnić swoje relacje z kontrahentami czy pracownikami. W ujęciu prawnym strategia ta jest w zasadzie odrębnym zagadnieniem prawnopodatkowym związanym z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawy o podatku od towarów i usług. W artykule...

Czytaj więcej